logotype
img1
img2
img3

Aktualnosci

AKTUALNOŚCI

14.02.2025r.

II SPOTKANIE PROJEKTOWE W NOWYM SĄCZU

W dniach 13-14.02.2025r. w Popradzie (SK) odbyło się drugie spotkanie przedstawicieli partnerów realizujących projekt „Innowacje w edukacji VET”. W spotkaniu udział wzięło 2 przedstawicieli Europejskiej Fundacji Rozwoju (PL), 2 przedstawicieli Stredna odborna skola technicka z Popradu (SK) oraz 2 przedstawicieli Střední škola, příspěvková organizace z Jablunkov (CZ).

Podczas spotkania omówiono takie kwestie jak m.in. bieżące postępy w zakresie realizacji projektu, podsumowanie etapu tworzenia etapu 40 WebQuestów i Generatora WebQUestó, zasady stosowania nowopowstałego narzędzia edukacyjnego, zasady dokumentowania procesu testowania nowopowstałego narzędzia edukacyjnego. Efektem spotkania było omówienie ww. kwestii oraz wytyczenie planu działania na kolejne miesiące realizacji projektu.

Dziękujemy za udział !!!

 

01.02.2025r.

ROZPOCZĘCIE ETAPU TESTOWANIA 40 WEBQUESTÓW I GENERATORA WEBQUESTÓW

W ramach projektu „Innowacje w edukacji VET” rozpoczęto etap testowania 40 WEBQUESTÓW-KONSPEKTÓW/SCENARIUSZY LEKCJI oraz GENERATORA WEBQUEST.

Nieograniczony dostęp do NOWOPOWSTAŁYCH NARZĘDZI EDUKACYJNYCH dedykowanych dla sektora VET zapewniony został za pośrednictwem portalu www.vet-webquest.online

Etap testowania zrealizowany zostanie w okresie od 02.2025r. do 07.2025r. w 3 szkołach technicznych/zawodowych tj.:

-Střední škola, příspěvková organizace z Jablunkov (CZ)
-Stredna odborna skola technicka z Popradu (SK)
-Zespół Szkół nr 4 w Nowym Sączu (PL)

W etap testowania zaangażowani zostaną nauczyciele ww. szkół oraz min. 210 uczniów z tych placówek edukacyjnych.

Cały proces testowania zostanie ukierunkowany na zdobywanie informacji zwrotnych od uczniów i nauczycieli na temat skuteczności/funkcjonalności nowopowstałego narzędzia edukacyjnego oraz sposobu realizacji WebQuestów, zidentyfikowanych trudności i problemów w realizacji danego WebQuestu, obserwacji zachowań uczniów podczas realizacji WebQuestów, zebrania sugestii/propozycji możliwych poprawek/zmian do wprowadzenia w danych WebQuestach.

Dzięki zebranemu materiałowi możliwe będzie opracowanie 40 WEBQUESTÓW-KONSPEKTÓW/SCENARIUSZY LEKCJI oraz GENERATORA WEBQUEST w wersji finalnej.

 

31.01.2025r.

ZAKOŃCZENIE PRAC NAD OPRACOWANIEM 40 WEBQUESTÓW I GENERATOREM WEBQUESTÓW (W WERSJI WSTĘPNEJ/TESTOWEJ)

W ramach realizacji projektu „Innowacje w edukacji VET” dofinansowanego przez Unię Europejską zakończono prace nad opracowaniem 40 WEBQUESTÓW-KONSPEKTÓW/SCENARIUSZY LEKCJI. Działanie realizowane było w okresie od 01.04.2024r. do 31.01.2025r. W ramach tego Pakietu Prac zrealizowano następujące działania:

1)stworzono PORTAL wraz z GENERATOREM WEBQUESTÓW na którym dostępnych jest 40 nowopowstałych WEBQUESTÓW. Portal prezentuje spójny styl o responsywnym i wysoko dostępnym interfejsie opartym na konstrukcji systemu CMS (content managment system). Poza dostępnością WebQuestów, informacjami o proj. oraz opisie metody WebQuest zawiera on również Generator ich tworzenia-narzędzie cyfrowe w postaci interaktywnej instrukcji prowadzącej użytkownika przez proces samodzielnego tworzenia WebQuestów dla dowolnej dziedziny/przedmiotu VET z możliwością jego końcowego wygenerowania w formie pliku PDF lub HTML.

2) Opracowano 40 WEBQUESTÓW od strony metodologicznej-opracowanych zostało 40 WEBQUESTÓW-KONSPEKTÓW/SCENARIUSZY LEKCJI zgodnie z podstawą programową obowiązującą na kierunkach zawodowych/technicznych w zakresie takich dziedzin/przedmiotów WYSOCE ADEKWATNYCH DO SEKTORA VET jak m.in. automatyka, IT, programowanie, grafika, elektronika, energetyka, transport i logistyka, mechanika czy też spawanie. WebQuesty opracowane zostały zgodnie z metodologią ich tworzenia wg T. Marcha, B. Dodge’a zawierają takie rozdziały jak TEMAT/WPROWADZENIE, ZADANIA/PROCES, ŹRÓDŁA (ZASOBY), EWALUACJĘ, KONKLUZJĘ/WNIOSKI.

Tematy opracowanych WebQuestów:

1.Samochody elektryczne - wady i zalety

2. Rodzaje napędów hybrydowych porównanie technologii

3. Napęd hybrydowy a elektryczny - czy hybrydy są pomostem do pełnej elektromobilności

4. Rodzaje paliw alternatywnych - przegląd dostępnych technologii

5. Wodór jako paliwo przyszłości

6. Systemy kontroli emisji spalin

7. System start-stop - oszczędność paliwa czy wyzwanie dla sterowania

8. Materiały o wysokiej elastyczności - zastosowania i właściwości

9. Materiały o wysokiej wytrzymałości - stal, kompozyty i ich zastosowania

10. Podstawy diagnostyki silników spalinowych - od czego zacząć

11. System OBD (On-Board Diagnostics) - jak działa i dlaczego jest ważny

12. Diagnostyka komputerowa w serwisie - jakie narzędzia diagnistyczne są stosowane

13. Porównanie złotego kroju z innymi klasycznymi krojami - czym różnią się klasyczne kroje pisma

14. Grafik komputerowy - artysta czy inżyner

15. Responsywność - jak projektować stronę, która dobrze wygląda na każdym urządzeniu

16. Trendy w projektowaniu stron internetowych - jak stworzyć stronę zgodną z aktualnymi trendami

17. Golden Apples

18. Tworzenie makiet aplikacji

19. Bezpieczeństwo aplikacji - jak chronić dane użytkowników

20. Techniki spawania – porównanie metod spawalniczych

21. Materiały spawalnicze - co wpływa na jakość spawania

22. Bezpieczeństwo w spawaniu - jak zapewnić bezpieczne środowisko pracy

23. Robotyka - nauka przyszłości po korekcie

24. Projektowanie CAD - tworzenie modeli 3D

25. Smartfony - funkcje i zastosowanie

26. Maszyny CNC - technologia przyszłości

27. Automatyzacja w magazynie na przykładzie firmy Amazon

28. Czy samolot jest skomplikowaną maszyną

29. Nowoczesne systemy komunikacyjne

30. Routery - bramy do internetu

31. Firewalle - jak chronić sieć

32. Historia powstania komputera osobistego

33. Wprowadzenie do komputerów mainframe - historia i rozwój

34. Media społecznościowe - nowoczesne metody komunikacji

35. Uzależnienie od gier komputerowych - czy to prawda

36. Zdjęcia reklamowe

37. SQL - język zapytań w bazie danych

38. Wirusy jako choroby komputerów

39. Cyberprzestępczość - zagrożenia i konsekwencje

40. Fotowoltaika - Polska, Słowacka i Czeska specjalizacja

3) Opracowano ww. 40 WEBQUESTÓW w wersji HTML/on-line-prace polegały na opracowaniu strony graficznej 40 WebQuestów (dostosowanie grafiki do treści poszczególnych WebQuestów, przygotowanie ich wizualnej strony, stworzenie rysunków/grafik, makiet 3D), zapewnieniu typografii WebQuestów, dostosowaniu ich do responsywnego i wysoko dostępnego interfejsu PORTALU czy też wdrożeniu treści opracowanych metodologiczne przez CMS do ponad 200 modułów odpowiadających strukturze każdego z 40 WebQuestów. WebQuesty zamieszczone zostały na nowopowstałym PORTALU. Zgodnie z metodologią ich tworzenia są one dostępne w postaci podstron/dokumentów HTML/on-line. Każdy nowopowstały WebQuest został opracowany od strony programistycznej/graficznej i w formule responsywnego repozytorium zamieszczony na Portalu w podziale na części odpowiadające jego strukturze (każdy WebQuest to min. 5 rozdziałów/zakładek).

Wszystkie opracowane WebQuesty oraz pozostałe treści zostały przetłumaczone i opracowane graficznie w polskiej, słowackiej, czeskiej i angielskiej wersji językowej

Nowopowstałe narzędzie edukacyjne (w wersji wstępnej/testowej) dostępne jest pod poniższym adresem:

www.vet-vebquest.online


Zachęcamy do korzystania!

 

19.06.2024r.

I SPOTKANIE PROJEKTOWE W NOWYM SĄCZU

W dniach 18-19.06.2024r. w Nowym Sączu odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli partnerów realizujących projekt „Innowacje w edukacji VET”. W spotkaniu udział wzięło 2 przedstawicieli Europejskiej Fundacji Rozwoju (PL), 2 przedstawicieli Stredna odborna skola technicka z Popradu (SK) oraz 2 przedstawicieli Střední škola, příspěvková organizace z Jablunkov (CZ).

Podczas spotkania omówiono takie kwestie jak:

-wewnętrzne regulacje pomiędzy Partnerami;
-zagadnienia z zakresu monitorowania i raportowania;
-rola Lidera w projekcie (zadania i obowiązki);
-rola Partnerów w projekcie (zadania i obowiązki);
-zasady dokumentowania działań w projekcie;
-zasady współpracy i zaangażowania przy realizacji Pakietu prac nr2 tj. "Opracowanie 40 WEBQUESTÓW-KONSPEKTÓW/SCENARIUSZY LEKCJI";
-ustalenie narzędzi do przepływu informacji pomiędzy Partnerami i Liderem;
-bieżące postępy w zakresie realizacji projektu;
-bieżące problemy i trudności w zakresie realizacji projektu;  
-planu pracy na najbliższych 6 miesięcy.

Dziękujemy za udział !!!

 

1.04.2024r.

ROZPOCZĘCIE PRAC NAD OPRACOWANIEM 40 WEBQUESTÓW

W ramach realizacji projektu „Innowacje w edukacji VET” dofinansowanego przez Unię Europejską rozpoczęto prace nad opracowaniem 40 WEBQUESTÓW-KONSPEKTÓW/SCENARIUSZY LEKCJI. Działanie realizowane będzie w okresie od 01.04.2024r. do 31.01.2025r. W ramach tego Pakietu Prac zrealizowane zostaną następujące działania:

1)stworzenie PORTALU wraz z GENERATOREM WEBQUESTÓW na którym dostępnych będzie 40 nowopowstałych WEBQUESTÓW. Portal prezentować będzie spójny styl o responsywnym i wysoko dostępnym interfejsie opartym na konstrukcji systemu CMS (content managment system). Poza dostępnością WebQuestów, informacjami o proj. oraz opisie metody WebQuest zawierał będzie Generator ich tworzenia-narzędzie cyfrowe w postaci interaktywnej instrukcji prowadzącej użytkownika przez proces samodzielnego tworzenia WebQuestów dla dowolnej dziedziny/przedmiotu VET z możliwością jego końcowego wygenerowania.

2) Opracowanie 40 WEBQUESTÓW od strony metodologicznej-opracowanych zostanie 40 WEBQUESTÓW-KONSPEKTÓW/SCENARIUSZY LEKCJI zgodnie z podstawą programową obowiązującą na kierunkach zawodowych/technicznych w zakresie takich dziedzin/przedmiotów WYSOCE ADEKWATNYCH DO SEKTORA VET jak m.in. automatyka, IT, programowanie, grafika, elektronika, energetyka, transport i logistyka, mechanika czy też spawanie. WebQuesty zgodnie z metodologią ich tworzenia wg T. Marcha, B. Dodge’a zawierać będą takie rozdziały jak TEMAT/WPROWADZENIE, ZADANIA/PROCES, ŹRÓDŁA (ZASOBY), EWALUACJĘ, KONKLUZJĘ/WNIOSKI.

3) Opracowanie 40 WEBQUESTÓW w wersji HTML/on-line-prace polegać będą na opracowaniu strony graficznej 40 WebQuestów (dostosowanie grafiki do treści poszczególnych WebQuestów, przygotowanie ich wizualnej strony, stworzenie rysunków/grafik, makiet 3D), zapewnienie typografii WebQuestów, dostosowanie ich do responsywnego i wysoko dostępnego interfejsu PORTALU czy też wdrożenie treści opracowanych metodologiczne przez CMS do ponad 200 modułów odpowiadających strukturze każdego z 40 WebQuestów. WebQuesty zamieszczone zostaną na nowopowstałym PORTALU. Zgodnie z metodologią ich tworzenia muszą one być dostępne w postaci podstron/dokumentów HTML/on-line. Każdy nowopowstały WebQuest zostanie opracowany od strony programistycznej/graficznej i w formule responsywnego repozytorium zamieszczony na Portalu w podziale na części odpowiadające jego strukturze (każdy WebQuest to min. 5 rozdziałów/zakładek).

Zapraszamy do współpracy!!!

 

1.04.2024r.

ROZPOCZĘCIE REALIZACJI PROJEKTU

Europejska Fundacja Rozwoju wspólnie z PartneramiStřední škola, příspěvková organizace z Jablunkov (CZ) oraz Stredna odborna skola technicka z Popradu (SK) rozpoczęli realizację projektu „Innowacje w edukacji VET” dofinansowanego przez Unię Europejską. Celem projektu jest stworzenie, przetestowanie, dopracowanie i upowszechnienie narzędzi edukacyjnych w postaci PORTALU z GENERATOREM WEBQUESTÓW oraz 40 WEBQUESTAMI-KONSPEKTAMI/SCENARIUSZAMI LEKCJI opartymi na innowacyjnej metodzie nauczania pozwalającej na efektywne wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesie dydaktycznym młodzieży na poziome szkół zawodowych/technicznych w Polsce, Słowacji i Czechach. Projekt wpłynie na poprawę jakości/skuteczności edukacji na tym poziomie.

Zapraszamy do współpracy!!!